Чуждестранни инвеститори от автомобилната индустрия и електрониката проучват Велико Търново
Даниел Панов: „Водим разговори за технологичен парк западно от града“
Чуждестранни инвеститори от Европа проучват Велико Търново и общината за изграждане на производствени бази. Компаниите са в сферата на автомобилната индустрия и електрониката. Това съобщи кметът Даниел Панов по време на бизнес дискусия, организирана от националната медия „Капитал“ и част от националната инициатива „Капитал: Градове“.
Форумът събра представители на бизнеса и предприемачи от целия регион, икономисти, финансисти, журналисти, хора от академичната общност и експерти в сферата на европейската солидарност. Пред тях Панов представи и намеренията за изграждане на технологичен парк западно от Велико Търново, който да бъде продължение на Западната индустриална зона. Вече се водят разговори с Министерството на икономиката за изграждането на инфраструктурата.
Специална част от дискусията бе посветена именно на развитието на сектора на високите технологии и аутсорсинга, както и предпоставките, които това дава за цялостния напредък на Велико Търново като икономически център.
Даниел Панов подчерта значението на общите усилия за развитието на региона и даде пример с доброто взаимодействие на Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. „В новия програмен период общините ще могат да се обединяват, за да защитят по-мащабни европейски проекти. Това е ще подобри бизнес-средата в целия регион. Със строителството на магистрала „Хемус“ и високоскоростния път Русе – Велико Търново – Свиленград се оформя изцяло нова икономическа зона, включваща както Велико Търново и съседните общини, така също Габрово и Севлиево“, добави Панов. Изграждането на стратегическата за цяла Северна България инфраструктура е от изключително голямо значение за привличането на големи чуждестранни инвеститори, чийто интерес вече е реален, каза още кметът. Той акцентира върху преимуществата, които университетите дават на старопрестолния град и предложи ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и НВУ „Васил Левски“ да се утвърдят и като национални центрове за преквалификация на кадри.
„Фокусът върху IT индустрията дава големи възможности. Хубаво е, че бизнесът, местната власт и кметът Даниел Панов гледат извън рамките на общината. Велико Търново е центърът, който ще издърпа цялата област“, коментира икономистът Петър Ганев. Той съобщи и добрата за старата столица новина – градът е с най-висока заетост в България за второто тримесечие на 2019 година.
Западната индустриална зона във Велико Търново бе представена като пример за целесъобразно инвестиране на европейски средства в подкрепа на бизнеса. Темите на разговор обхванаха и възможностите за професионално образование в старопрестолния град.