Програма за честване на 3 март
Национален празник на Република България - 3 март 2016 година, четвъртък
10:30 ч.
Пред сградата на Общината, Военен ритуал за издигане на Националното знаме на Р България.
Празнично слово на Кмета на Община Велико Търново г-н Даниел Панов.
Връчване на Общинска академична награда „3-ти март” .
Литературно-музикална композиция „Свободна България”, посветена на 138-та годишнина от освобождението на България, изпълнена от ученици на Старопрестолна гимназия по икономика с ръководител Натали Ненова.
11:00 ч.
Паметник „Майка България”
Празничен благослов, отслужен от Негово Благоговейнство свещеник Петър Иванов.
Военен ритуал за полагане на венци и цветя на признателност.
Поздравление и празнично търновско хоро от ДЮФА „Българче”.
Изложба на открито „Оръжия, медали, дипломи и снимки от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г.” и анимация „Войнишка кухня”, организирани от Клуб „Традиция”- Велико Търново.
20:00 ч.
Площад „Цар Асен І”
Аудио- визуален спектакъл „Царевград Търнов- звук и светлина”.
Организатори: Община Велико Търново, НВУ „Васил Левски”, Клуб „Традиция”,Великотърновска Света митрополия
Във връзка с подготовката и реализацията на програмата за честване на Националният празник на 3 март ще настъпят следните временни промени в организация движението на МПС :
За периода от 09,30 ч. до 13,00 ч. за движение ще бъде затворена ул. „Васил Левски“в участъка от МДТ „Константин Кисимов“ до сградата на Община Велико Търново;
За периода от 19,45 до 20,30 ч. з движение ще бъде затворен пл. „Цар Асен I“
За същият период от време в двете локации ще бъде забранено спирането и паркирането на авмтомобили.
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Организира и ще проведе безплатни пешеходни турове и беседи на 3-ти март
Безплатни пешеходни обиколки с беседи на Националния празник 3-ти март организира за жителите и гостите на Велико Търново Регионалният исторически музей. Туровете, под надслов „Те загинаха за нашата свобода“,са от 10,30 до 12,30 ч. по два маршрута от площада пред крепостта Царевец до паметник „Майка България“.
Южен маршрут с екскурзоводи Светла Йорданова и Димитър Димитров:
10,30 ч. - Тръгване от площад “Цар Асен I” пред крепостта Царевец.
10,30 ч. –10,50 ч. - „Средновековният Търновград” (разказ за средновековната столица) – по улица “Читалищна” към читалище ”Надежда” (информация за ролята му в историята).
10,50 ч. - Дебоя (турския архив), Музей „Затвор“ (възможност за безплатно посещение).
11,00 ч. – 11,30 ч. - Разглеждане на експозицията на музей “Възраждане и Учредително събрание”, свързана с борбите за национално освобождение и Руско - турската освободителна война и зала „Учредително събрание“.
11,45 ч. –12,15 ч. - По ул. „Гурко” край църквата “Св.Спас” до паметника на Христо Иванов –Големия, съратник и сподвижник на Левски.
11,50 ч.- Къща-музей „Сарафкина къща” (кратък разказ за историята на музея с възможност за безплатно посещение), паметната плоча на Отец Матей Преображенски, съратник на Апостола.
12,00 ч. - Пред хотел „Гурко” разказ за паметника на Асеневци, Стамболовия мост и Боруна.
12,15 ч. - 12,30 ч. - Пешеходният тур завършва пред паметник “Майка България”.
Северен маршрут с екскурзоводи Георгина Торлозова, Наталия Кечимаринова:
10,30 ч. - Тръгване от площад “Цар Асен I” пред крепостта Царевец.
10,30 ч. –10,50 ч. - „Средновековният Търновград” (разказ за средновековната столица) – по улица “Читалищна” към читалище ”Надежда”(информация за ролята му в историята).
10,50 ч. - Дебоя (турския архив), Музей „Затвор“ (възможност за безплатно посещение).
11,00 ч. – 11,30 ч. - Разглеждане на експозицията на музей “Възраждане и Учредително събрание”, свързана с борбите за национално освобождение и Руско - турската освободителна война и зала „Учредително събрание“.
11.30 ч. - По ул.„Иван Вазов”, паметник на Никола Пиколо (кратка информация), площад. “Велчова завера” (историческа справка за въстанието и за паметника),.
1,45 ч. - По стълбите към Самоводската чаршия (разказ за възрожденската архитектура и занаяти, за Хан хаджи Николи, Къщата с маймунката), паметник на Стефан Стамболов.
12,00 ч. - 12,15 ч. - Паметник на обесените участници в Априлското въстание (кратка информация), по главната улица към общината,
12,20 ч. - 12,30 ч.-Пешеходният тур завършва пред паметник „Майка България”.
Всеки желаещ може да се присъедини към групата на място в посочения час. Повече информация може да се получи на телефони 062/638 841 или 0885 105 282.