Ранновъзрожденските къщи (1750-1828г.)

Свод в ранновъзрожденска къща
Къщите от най-ранно време са от затворен, средновековен тип, с ядро от каменно приземие, сводове и скривалище и се намират в средновековната част на Търново и Арбанаси. Такива старинни къщи са запазени по улиците “Т.Лефтеров”№1 и 7, “В.Джамджията”№10 и 14 и по южния склон на хълма Трапезица до 1913г., когато са разрушени от земетресението.

Ранновъзрожденските къщи са асиметрични, без представителност, с паянтов етаж и чардаци за стопанска дейност към двора или реката. Разположени са предимно в кварталите „Асенов” и „Варуша”, по улиците “Гурко” и “М.Райкович”. Интересни са запазените къщи “табахани” с чардаци на цял етаж за сушене на обработените кожи на улица ”Ив.Асен ІІ”№20 и 32. От това време са и къщите с талпени (дървени) етажи в ансамблите “Гурко”, ”Ив.Панов” и ”Пиколо”, имащи план подобен на ранната Несебърска къща.

Характерни архитектурни елементи на къщите от ранното Възраждане (1750-1828г.)

Най-ранните къщите са с каменно приземие и каменен или паянтов етаж и имат засводени каменни входове. Къщите-„табахани” в квартал „Асенов” са с големи дървени чардаци за стопанска дейност и жилищни чардаци с кьошк.

Къщите с дървени /талпени/ етажи са от паянтов градеж с дървен подов гредоред.

ranno_vazr_talpen_etaj.JPG  ranno_vazr_talpi.JPG

Еркерите са с дървени конзолки или с подкоси.

ranno_vazr_erkeri.JPG

Входните врати и порти са дървени, двукрили с метален обков от дръжки, панти и чукчета.

Прозорците са с дървени решетки, правоъгълни, по-късно с метални пръчки и дървени или метални капаци

 

 
© 2024 Община Велико Търново. Условия за поверителност. Условия за ползване.