След Освобождението при архитектурното оформяне на сгради в града се използват стиловите форми на западния Ренесанс и Барок до 1900г., на модерния Сецесион до 1910г. и на Модернизма между Първата и Втората световни войни. Разпространено е европейското жилище с централен хол, осветен пряко или индиректно, коридор и стаи към него.
Под влияние на западноевропейската мода традиционната архитектура в Търново е обект на смела интерпретация. Къщите добиват бързо модерен вид, като се създава своеобразна еклектика при прилагането на новите стилове без връзка с народните традиции. Голяма част от сградите по главната улица се оформят от каменни партери, декорирани жилищни етажи и елегантни бароково-сецесионови метални балкони, като съчетание на Ренесанс, Барок, Сецесион и елементи от Възраждането.
Характерни архитектурни елементи на модерните къщите след Освобождението (1878-1920г.)
Къщите са с каменно-тухлен градеж, под дървен или от железни греди с тухлени сводове и богата пластична украса от измазани корнизи, пиластри, рамки, пана и конзоли на фасадите.
Горният етаж завършва с надстройки, атики и корнизи, с и без стрехи, с капандури и покритие от керемиди.
Входните врати са с горно осветление, двукрили, а балконските врати са остъклени. Прозорците са двукрили, трикрили с кемпфер и решетки
Балконите са конзолни, метални с бароково-сецесионови детайли от ковани и лети парапети и конзоли, с дървени или чугунени подове.
Търговските партери са с мецанини, големи дървени витрини, чугунени полуколонки или каменни колони, с ролетни щори, в симетричен ритъм.