Големите къщи от средния период на Възраждането (1828-1856г.)

Хаджигергинова къща, 1861г.

Това са къщи на по-заможното градско население, които имат по-голяма площ и височина, нов композиционен център - етажен вестибюл или салон (остъклен чардак), а в приземния етаж - приемен вестибюл с вътрешна стълба и покрит двор за стопанска дейност.

Фасадите са строги, варосани или оцветени, с подчертан главен вход, с измазани еркери и каменни или измазани покривни корнизи.

Прозорците са в определен ритъм, с тухлени ниши декоративно засводени, метални пръчки, дървени рамки и капаци или мазилкови рамки.

Украсата в интериора е с геометризирана апликация, рисувани холкели и животински мотиви. Стопанските функции на къщата са изнесени на улиците в работилници и маази, изградени изцяло от камък.

Собственост на богати търновски търговци и занаятчии са голямата Сарафкина къща и Хаджигергиновата къща на улица ”Гурко”, малката Сарафкина къща на улица “В.Джамджията”№14, къщите на улиците ”П.Рашев”№1 и “Евг.Кисимова” №5 и 7.

Характерни архитектурни елементи на къщите от средата на Възраждането (1828-1856г.)

Къщите са по-големи на 2-3 етажа, със строги фасади, подчертан вход, каменно приземие и паянтов етаж измазан или с градеж-облицовка от тухлички.

Стрехите, еркерите и корнизите са дървени или тухлени, измазани, рисувани, с декоративен ред от тухлички. Характерни са засводени или правоъгълни, двукрили входове с осветление над тях.

Еркери на средновъзрожденска къща

Прозорците са в определен ритъм с декоративни тухлени ниши, с метални пръчки, дървени рамки, с капаци или със семпли мазилкови рамки и пиластри.

 

 
© 2024 Община Велико Търново. Условия за поверителност. Условия за ползване.