Мини фестивал за съвременно изкуство "Старата поща"
Артистите от „Дупини”, заедно с журналисти, се включиха в мащабното почистване на Старата поща във Велико Търново на 31 август.
Същинската подготовка на сградата за предстоящия минифестивал на съвременното изкуство започва на 1 септември. Целта е до 3 септември помещението да се трансформира в атрактивни изложбени зали, в които през целия месец ще се случат десет арт събития.
Организатори на форума, одобрен и финансиран от Община Велико Търново, са Арт група „Дупини”. Творците от сдружението са амбицирани да разширят обхвата на своята дейност, като създадат условия за дебат за и около съвременното българско изкуство. Целта е събуждането на оставеното под ключ от 2005-а година пространство.
Мини-фестивалът, който ще „оживи” Старата поща, започва още на 3 септември.
На 6 септември ще бъде открита детската творческа работилница на тема „Комуникацията”, водена от Катерина Милушева. В ателието малките художници ще трябва да нарисуват картина по темата: „Имало някога... едно хартиено писмо, запечатано в хартиен плик. Било необикновено защото...”. В същия ден, но от 18 часа, ще бъде открита изложба от фонда на сдружение „Дупини” с творби, създадени по време на пленери, в които са вземали участие творците.
От 6 до 17 септември стартира проектът „Майстор, калфа и чирак”, в рамките на който осем студенти от Факултета по изобразителни изкуства ще се борят за участие в студентски скулптурен симпозиум в Южна Корея.
Проектът „Старата поща или съвременните средства за комуникация”, реализиран със съдействието на фондация „Гауденц Руф”, е централният акцент в минифестивала за съвременно изкуство „Старата поща”. Утвърдени автори от България, Испания, Франция, САЩ, Швейцария и Нидерландия ще дойдат във Велико Търново, за да превърнат пространството на Старата поща в място за съвременно изкуство. Това са съвременни български художници, които творят извън страната ни или чуждестранни, които се изявяват в България. Идеята е представяне на българското изкуство, където и да се намира то, обясниха организаторите днес.
Друг момент, на който ще станат свидетели великотърновци и гости, е уъркшоп за културни политики, който ще се състои на 18 септември. Как се прави културна политика на местно ниво и как общините могат да привлекат повече публика са основните теми, заложени в събитието. На следващия ден ще бъде представена инициативата на Европейския съюз „Европейски столици на културата” и ползите от кандидатурата на Велико Търново през 2019-а година.
На 20 септември ще се проведе дебат „Бронзовата къща vs Самоводската чаршия”. „Идеята ни е да се дебатира доколко е допустимо в архитектурни резервати да се поставят съвременни сгради. Любопитно ни е какво е мнението на местните архитекти, на гражданите относно Бронзовата къща, която Пламен Деянов иска да изгради в старата столица. Иска ни се да отворим обществото във Велико Търново за дебат, в който ще бъде представено мнението и на двете страни”, поясни Елена Димитрова от „Дупини”.
Представяне на филма на Георги Василев „ART NATURE Gabrovtsi 2012” и каталога на събитието, презентации на фестивалите за съвременно изкуство „Видеохолика” и „Водна кула”, са други акценти в афиша на минифестивала. Финалът му ще бъде даден с лентата „Пътешествие между два филма” на режисьора Коста Биков и представяне на книгата на Рангел Вълчанов „Ура! Най-после и онемях!” с участието на автора.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.
Няма събитие за тази дата.